Láká vás práce v zahraničí, ale nevíte, kde takovou pracovní pozici získat? Ačkoliv se to na první pohled může jevit jako nezdolná překážka, vězte, že hledání práce v cizině je nakonec jednodušší, než se zdá. Díky existenci Evropské unie není vůbec složité realizovat odjezd za prací do členských států EU. Hravě si však seženete zaměstnání i v takzvaných třetích státech, tj. zemích, které nejsou členy Evropské unie.
Práci v zahraničí si můžete v současné internetové době najít snadno. Pryč jsou časy, kdy se jedinec při hledání zaměstnání spoléhal jen na noviny nebo korespondenční rozesílání životopisů. Stačí pár kliků a hned vám vyjede několik portálů, specializovaných na nabídku pracovních pozic v cizině. Práci můžete najít přes internetové stránky vybrané společnosti, LinkedIn, pracovní agentury nebo inzertní skupiny na Facebooku. Při troše hledání si tak můžete najít práci kdekoliv na světě – od Evropy po Austrálii.
Pozor si dejte pracovní agentury bez referencí
Nezapomínejte však na to, že se kromě sofistikovaných nabídek lze na trhu práce setkat i s podvodníky. Proto si o společnosti, která vám práci nabízí, zjistěte co nejvíce referencí. To platí i o pracovních agenturách. Může se totiž stát, že narazíte na pracovní agenturu, která z vás akorát vysaje peníze, ale práci v cizině vám nezajistí.
Nabídky práce v zahraničí najdete na pracovních portálech MyJobsi od českého e-commerce developera společnosti 123jobs Media pro Německo – MyJobsi.de, Rakousko – MyJobsi.at, Švýcarsko – MyJobsi.ch, Polsko – MyJobsi.pl, Spojené státy – MyJobsi.com a Velkou Británii – MyJobsi.co.uk.
Kvalifikované profese

Velmi často odchází Češi do zahraničí pracovat coby řemeslníci na kvalifikovaných manuálních pozicích – nejvíce poptávaní jsou zedníci, svářeči, elektrikáři nebo montéři. Práci si však najdete i pokud nemáte žádnou speciální (odbornou) kvalifikaci – obsluha v restauraci nebo hotelu, prodavač či skladník jsou také vyhledávaní. Jestliže máte vystudovanou vysokou školu, pak se také v cizině uchytíte – největší zájem je o programátory, grafiky, doktory nebo zdravotní sestry.
Pamatujte však, že nalezení ideálního zaměstnání může trvat delší dobu. I když se bude jednat o obor s nedostatkem pracovníků (nejvíce technické obory, zdravotnictví) nebo pokud preferujete určité místo či firmu, kde byste chtěli pracovat, musíte počítat s tím, že se třeba v dané době nebudou nabírat noví zaměstnanci. Nevěšte však hlavu. Fluktuace pracovníků v zahraničí je velká, a i vy se určitě dočkáte svého povolání snů.