Středa, 29 března, 2023

Běžecké závody v létě 2022

Jednou ze základních podmínek dlouhého a spokojeného života je přiměřená, celoživotní pohybová aktivita. Může mít mnoho podob, jednou z nich je běh.

V tomto článku se budeme věnovat jedné z forem běžeckých aktivit, a to běhu pro zdraví. Jeho zásadní výhodou je možnost přizpůsobit jej aktuálním možnostem daného jedince a tím uskutečnění celoživotní přiměřené aktivity. 

Co je třeba udělat, pokud jste se rozhodli začít běhat pro radost a zdraví?

Neprohloupíte, když si necháte poradit od zkušených běžců. Vhodnou příležitostí k takovému setkání jsou různé akce pořádané jak pro začínající, tak pro trénované běžce. Tam můžeme získat mnoho dobrých rad a zkušeností. Pro zbytek roku 2022 je plánována ještě řada takových akcí. Jejich seznam možno najít na internetu, např. na Rogelle.cz, Běhej lesy.cz, Běhej.com a na řadě dalších.

Pokud se rozhodnete k účasti na některé z nich, musíte posoudit vaše reálné možnosti při výběru tratě. Nesmíte podlehnout snaze vyrovnat se těm, kteří už mají hodně natrénováno. Pokud se bez náležité přípravy postavíte na start půlmaratonu, neprospějete svému zdraví, ale můžete si hodně ublížit. Jen když budete postupovat odpovědně a s rozvahou, získáte během času kondici i pro náročné výkony. Jestliže však neznáte opravdu dobře svůj zdravotní stav, je na místě poradit se se svým lékařem.

Co na sebe, chceme-li běhat stylově a pohodlně?

Oblečení by mělo být prodyšné, odvádějící vlhkost a pot. Dobrou volbou jsou oděvy z přírodních materiálů. Ty jsou nejen prodyšné, ale i příjemné na dotek. Oceníte i čelenku, v zimě rukavice a běžeckou čepici. Pokud běháte i po silnici, ale i po cyklostezkách, nesmíte zapomínat na reflexní oblečení, a to hlavně v nepříznivém počasí.

Nemusíte mít obavy, že není z čeho vybírat. V chladnějším počasí můžete oblečení vrstvit, popřípadě si vzít i lehkou bundičku. K tomu si oblečete pohodlné šortky, elasťáky nebo legíny. Adidas sleva je tu pro vás, a tak si jistě s radostí vyberete módní, trendy a stylové oblečení na běh.

Dále je nutné mít kvalitní běžeckou obuv. Musíte zvážit, jaký terén má daná trať. Je řada specializovaných sportovních obchodů, kde odborní prodavači dovedou poradit při výběru. Kupujeme-li sportovní obuv na internetu, tak musíte změřit délku stélky boty, ve které se cítíte pohodlně. Naměřený údaj pak porovnejte s velikostní tabulkou prodejce.

Užijte si nákup sportovního běžeckého oblečení a obuvi s výhodnými slevami, např. v e-shopu SportObchod sleva může dosáhnout při velkých výprodejích až 72 %. Obloukem se však při nákupu běžecké obuvi vyhněte asijským stánkům, nevyplatí se ani návštěva levného supermarketu. Nízká cena může být zaplacena mnohem vyšší cenou – brzkým poškozením obuvi i zdravotním selháním nohy.

Jak připravit svůj organismus před běžeckým závodem a jak provést regeneraci? 

Jděte brzy spát, ať jste na závod dobře vyspalí. Přípravek kolagen Nature’s Finest vám pomůže v boji s nejrůznějšími zdravotními obtížemi před i po závodě. Posilujte i svou imunitu a nezapomínejte na účinnou detoxikaci, kdy urychlíte tak regeneraci.

Správně vyvážená strava je to, co ovlivňuje vaši běžeckou výkonnost. Zcela zásadní je dodržovat pitný režim. Před závodem je dobré dopřát si pořádné jídlo, budete tak mít energii, ze které může tělo čerpat. U snídaně se proto nebojte vajíček, toastů a ovoce. Rozhodně se vyhýbejte jakémukoliv alkoholu. Ovšem mezi snídaní a závodem se pokuste nechat si alespoň tři hodiny na pořádné vytrávení, protahování, případně lehký rozběh. 

Těsně po závodě zakousněte proteinovou tyčinku, která pomůže regeneraci svalů a doplňte tekutiny.

Přejeme Vám hodně sportovních úspěchů a radosti při běhání pro zdraví.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora