Úterý, 19 března, 2024

Bourání a demolice podléhají povolení

Ačkoli by se mohlo zdát, že bourání a demolice jsou poměrně jednoduché činnosti, které můžeme provádět, jak se nám zachce, není tomu tak. I tyto činnosti mají svá pravidla, která musí být dodržena – už jen z důvodu zachování zdraví zúčastněných osob. A podléhají také určitým pravidlům a povolením. Pokud se chystáte na svém pozemku něco zbourat, ujistěte se, jaké dokumenty k tomu budou zapotřebí.

Bez nutnosti ohlášení

Pokud se chystáte zbourat stavbu, která byla postavena bez stavebního povolení, pak nebudete potřebovat stavební povolení ani ohlášení demolice ani při jejím bourání. Jedná se většinou o malé stavby, jako jsou kurníky, králíkárny, kůlny, nízké ploty apod. Velké stavby (i ty, které byly postaveny bez povolení) už ale budou vyžadovat nutnost ohlášení demolice nebo stavebního povolení k demolici. U nich je ale první důležité nechat stavbu zakreslit a zaměřit – jednoduše řečeno zlegalizovat – ještě předtím, než budete ohlašovat její demolici.

Stavební povolení k demolici

Stavební povolení k demolici potřebujete u projektů, u kterých jste museli získat stavební povolení k jejich stavbě. Jedná se například o staré domy, garáže a jiné větší stavby (obvykle nad 24 m2). Součástí stavebního povolení je také žádost o demolici, která obsahuje potřebnou dokumentaci (souhlas sousedů, plány bouraného projektu, projekt demolice a další). Pokud je vyžadováno stavební povolení, musí demolici provádět specializovaná firma.

Žádost o demolici

Tento dokument musíte doložit na stavební úřad bez chyb a důležité je také, aby byly splněny všechny náležitosti. Pokud bude vše v pořádku, stavební úřad vydá povolení s demolicí obvykle do 30 dnů. Jakmile obdržíte dopis se souhlasem stavebního úřadu, můžete se pustit do demolice. Pokud byste se rozhodli bourat „na vlastní pěst“ (tedy bez povolení), hrozí vám pokuta až 200 tisíc korun.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora

- Reklama-123jobs