Čtvrtek, 3 dubna, 2025

Darování vajíček: Jaké podmínky jsou v Česku a jak k němu přistupují jiné státy?

Darování vajíček pomáhá tisícům lidí překonat neplodnost a splnit si sen o rodičovství. V jednotlivých zemích se ale přístup k této formě asistované reprodukce výrazně liší – od legislativních podmínek přes anonymitu dárkyň až po kulturní vnímání celého procesu. Jaké jsou podmínky darování vajíček v Česku a jak se liší od jiných států?

Právní rámec a anonymita dárkyň v České republice

V Česku patříme mezi evropské špičky v oblasti asistované reprodukce díky kvalitní zdravotní péči a příznivé legislativě. Podmínky darování vajíček u nás jasně stanovuje zákon, který vyžaduje anonymitu dárkyně. To znamená, že pár ani dítě narozené z darovaných vajíček nikdy nezjistí totožnost dárkyně.

To se liší od některých západoevropských zemí, kde existují systémy s částečnou či úplnou otevřeností ohledně totožnosti. České kliniky navíc musí povinně uchovávat zdravotní záznamy a osobní údaje dárkyň po dobu 30 let – to ovšem slouží výhradně pro zajištění bezpečnosti procesu, nikoliv k porušení anonymity.

U nás:

  • mohou darovat ženy ve věku 18–35 let,
  • dárkyně musí projít řadou zdravotních vyšetření včetně genetického screeningu,
  • je maximální počet odběrů od jedné dárkyně vajíček doporučen na pět (pro srovnání – ve Španělsku je maximální počet dětí narozených od jedné dárkyně stanoven na šest, zatímco v Řecku až na dvanáct),
  • vše probíhá anonymně – příjemkyně nemá možnost zjistit totožnost dárkyně, pouze základní fyzické charakteristiky (např. barvu očí, výšku apod.).

Cena za darování vajíček patří v ČR k nejdostupnějším v Evropě. Zatímco léčba s darovanými vajíčky stojí v Česku přibližně 60–120 tisíc korun, ve Španělsku může dosáhnout kolem 150 tisíc a ve Velké Británii v přepočtu dokonce 350 tisíc. Proto jsme poměrně oblíbenou destinací pro tzv. „reprodukční turistiku“.

Porovnání s jinými evropskými zeměmi

Na anonymitu dárkyně vajíček klade důraz také Španělsko, přičemž věková hranice je rovněž 18–35 let. Zajímavé je, že zde mají vyšší dostupnost dárkyň různých etnik, což je atraktivní pro mezinárodní klientelu. Španělské zákony navíc povolují tzv. ROPA metodu (jedna partnerka daruje vajíčka, druhá odnosí dítě), což je výhodou pro lesbické páry. Tuto metodu podporují například i v Portugalsku, Dánsku nebo Severním Kypru.

Oproti tomu darování vajíček v Dánsku má variabilnější podmínky. Například umožňuje jak anonymní, tak otevřené darování vajíček, kde si dárkyně sama zvolí míru anonymity. V případě otevřeného dárcovství může dítě po dosažení dospělosti zjistit identitu své biologické matky. Podobně je to i v Portugalsku a od roku 2024 i v Řecku, kde je ale počet neanonymních dárkyň zatím velmi omezený.

Kulturní rozdíly v přístupu k dárcovství

Jak jednotlivé státy stanovují podmínky k darování vajíček, významně ovlivňují také kulturní a náboženské rozdíly. V některých zemích, především na Blízkém východě a v částech Asie, čelí dárcovství velkým kulturním bariérám. Naopak jsou k těmto postupům tradičně otevřenější třeba země severní Evropy.

Země s tradicionalistickým přístupem často preferují anonymní dárcovství, což má chránit všechny zúčastněné před potenciálním stigmatem. Naopak v zemích, kde se klade důraz na právo dítěte znát svůj původ, převládá trend směřující k větší otevřenosti.

ZeměTyp dárcovství vajíčekPovolena metoda ROPA
Česká republikaAnonymníNe
ŠpanělskoAnonymníAno
ŘeckoAnonymní i neanonymníNe
PortugalskoNeanonymníAno
DánskoAnonymní i neanonymníAno
Velká Británie   NeanonymníAno
NizozemskoNeanonymníAno
FrancieAnonymníNe

Poznámka: Některé země umožňují tzv. „open ID“ – dítě získá přístup k údajům o dárkyni až po dosažení plnoletosti. Jiné pracují čistě s anonymním dárcovstvím nebo umožňují výběr typu smlouvy.

Zásadním bodem diskusí je také finanční odměna pro dárkyně vajíček. I když by teoreticky mělo jít pouze o kompenzaci za čas a případné zdravotní riziko, v některých zemích se částky pohybují v řádech tisíců eur.

Tip: Etická rovina darování vajíček se blíže rozebírá v tomto článku, který rozhodně doporučujeme k přečtení.

Závěr

Při rozhodování o podstoupení léčby s darovanými vajíčky zohledněte kromě medicínských i právní a etické aspekty celého procesu. Podmínky darování vajíček se také mohou v průběhu času měnit, a proto je vždy nejlepší konzultovat aktuální situaci přímo s vybranou klinikou asistované reprodukce.

Zdroj obrázka: sofiko14 / stock.adobe.com

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora

- Reklama-123jobs