Úterý, 28 března, 2023

Franchising v ČR

V České republice se franšízing začal rozmáhat po r. 1989 spolu s nastávajícími změnami v politice i hospodaření země. Franchising (vysloveno [fren-čáj-zing] franšízing nebo frančízing) je systém marketingu produktů, služeb a technologií, spočívající v těsné a stálé spolupráci mezi právně a finančně odlišnými podniky – franchisorem a franchisantem – v rámci… V r. 1993 byla založena Česká asociace franchisingu, která pomáhá vytvářet příznivější podmínky pro toto podnikání u nás. Členy asociace jsou velké nadnárodní i menší tuzemské firmy. Nejznámější jsou u nás Yves Rocher, Mc Donald‘s, KFC, Max Mara a další. Pracujete více než ostatní a chcete za to být spravedlivě ohodnoceni? Potřebujete ve svém životě velkou míru samostatnosti?
franchising

Jak funguje franchising v ČR

Franchising v Čr  zažívá v posledních letech poměrně velký rozmach. V současnosti zde funguje více než 250 nejrůznějších franšízových systémů. Začít podnikat nemusí být obtížné. Vyberte si toho správného partnera, který vám pomůže s naplněním vašeho podnikatelského snu a zažijte pocit osobní svobody a seberealizace. Je to ve vašich rukou. Nejvíce těchto systémů i na českém základě nalezneme v oblasti kaváren, restaurací, fastfoodů, ale také prodeje aut a realit. Podle seznamu České franšízingové asociace mají lidé, kteří chtějí začít podnikat formou franšízy tedy tak, že si pronajmou značku a firemní know-how – na výběr mezi padesátkou převážně obchodních společností.

Franšízing (Franchising, někdy Frančízing) je marketingový pojem pro systém distribuce zboží nebo poskytování služeb. Jde o poskytnutí práva užívat obchodní známku a znalosti vlastněné jedním subjektem (franšízor) pro podnikání jiného… Franšíza není rozhodně zadarmo, proto je potřeba počítat s větší investicí na nákup licence, vybavení ale i pronájem a případnou rekonstrukci vhodných prostor. Je potřeba, aby se franšízant aktivně podílel na prodeji zboží a služeb, vytvářel zisky, aby dosáhl návratu svých investic a slušného výdělku.

Franchising a jeho pravidla

Franšízing je systém marketingu produktů, služeb a technologií, spočívající v těsné a stálé spolupráci mezi právně a finančně odlišnými subjekty, franšízing přitom opravňuje franšízanta k využívání obchodního názvu, ochranné značky zboží… Průměrná doba trvání franchisové smlouvy v Čr je od dvou do dvaceti let. Průměrně se smlouvy uzavírají na pět let, s jejich následným prodloužením. Dlouhodobé smlouvy nad deset let se uzavírají zpravidla tam, kde je investice do franšízy přesahující tři miliony korun. Například OBI má investici 200 mil. Za poslední dva roky počet franšízantů a nových poboček napříč celým trhem v ČR vzrostl o třetinu, ukázala nejnovější zpráva společnosti Profit system a portálu Franchising.cz. – Franchising.cz – franšíza a vlastní firma Do podnikání tímto způsobem se pouštějí nejčastěji již dlouhodobí a zkušení podnikatelé, kteří ví, co podnikání obnáší, ale najdou si i začínající jednotlivci. Mnohé koncepty to umožní. Je vhodné si zjistit předem co franchising obnáší, jaké jsou podmínky smlouvy, zda jste schopni jednotlivé body dodržet. Přestože je franšízing v dnešní době v České republice stále více využíván, není právními předpisy výslovně upraven a relevantní judikatura k němu téměř neexistuje. Trpí tím především franšízanti, kterým se tak dostává menší ochrany. Díky tomu, že není v ČR franchising uzákoněn, mnoho podnikatelů o něm takřka nic neví a málokdo je ochoten se do tohoto podnikání pustit. Situace se pomalu zlepšuje tak, jak roste informovanost veřejnosti.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora