Neděle, 5 února, 2023

Hypotéka na družstevní byt

V dnešní době jdou ceny bytů nahoru a lidé se snaží tedy najít co nejvýhodnější varianty. Cestou k ušetření peněz může být koupě družstevního bytu. I to má ale své nevýhody.

Mějte na paměti, že když si kupujete družstevní byt, tak nekupujete samotnou nemovitost, nýbrž pouze členský podíl v družstvu. Je tedy dobrý nápad si o vámi vybraném družstvu vyhledat co nejvíce možných informací. Výhodou je, že vás tato koupě vyjde levněji. Finanční prostředky na pořízení družstevního bytu můžete získat hypotékou – recenze firem, před hypotečním úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření. Hlavní výhoda je tedy patrná – cena těchto bytů je menší. Jako kupující se stáváte členem družstva a tudíž máte veškerá práva a povinnosti, která s tím souvisí. Ideálně se sejděte s předsedou družstva či s kýmkoliv z představenstva a nechte ho, ať vás seznámí se všemi stanovami.

Pronájem družstevního bytu

Pokud chcete se zakoupeným bytem naložit tak, že ho budete pronajímat, je opravdu dobré stanovy opravdu znát. Vyhnete se tak tomu, že budete překvapeni, až zjistíte, že je pronájem stanovami omezen nebo je spojen s poplatky.

Je také fajn, abyste si zkontrolovali, jak družstvo hospodaří. Jestli má totiž družstvo dluhy, je člověk, který si koupí podíl automaticky také dlužníkem. Tomu se dá předejít, když si všechny potřebné informace předem zjistíte.

Koupi družstevního bytu můžete financovat pomocí klasické hypotéky – hodnocení firem. Může to ale být složitější kvůli tomu, že v tomto případě nemůžete ručit právě zakoupeným bytem. Ručit však můžete nemovitostí jinou, třeba domem rodičů či bytem, který máte v osobním vlastnictví.

123jobs Media pomůže s výběrem financování

Zkušenosti uživatelů s bankami a jejich hodnocení najdete na hodnotícím portálu Aplikant.cz od společnosti 123jobs Media, provozovatele e-commerce aplikací v Česku i zahraničí. Podělte se také o vlastní zkušenosti s hypotékou on-line a zcela anonymně.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora