Neděle, 5 února, 2023

Jak vybrat zdravotnické potřeby a pomůcky

Ať už pracujete ve zdravotnictví, nebo sháníte zdravotnické potřeby pro své vlastní potřeby, je dobré vědět, podle čeho je vybírat. Pro jejich bezpečné používání je ale vhodné také znát způsoby, jak s nástroji zacházet. Seznamte se s nejběžnějšími zdravotnickými pomůckami a přečtěte si, k čemu se používají.

Co jsou zdravotnické potřeby a k čemu je používat?

Zdravotnickými potřebami a pomůckami rozumíme předměty, které jsou nezbytné pro práci v toxickém nebo prašném prostředí. Pro zajištění maximálního bezpečí a minimálního zdravotního rizika je vhodné právě takové zdravotnické pomůcky umět dobře používat. Ve zdravotnictví nejčastěji narazíte na respirátory, roušky nebo jednorázové rukavice. Ty jsou vždy určené pro různé lékařské a zdravotnické úkony na základě jejich klíčových vlastností.

Zatímco respirátor nebo rouška brání šíření kapénkových infekcí, jednorázové rukavice mohou chránit kůži před chemikáliemi, nečistotami nebo mechanickým poškozením. Na zmíněné pomůcky tak nejčastěji narazíme v ordinacích zubních lékařů nebo na operačních sálech.


Máte ráda kvalitu? Najděte ta nejlepší zdravotní a invalidní chodítka.


Zdravotní pomůcky pro lékaře i domácnost

Mezi zdravotnické potřeby, které jsou nezbytnou výbavou v lékařských ordinacích či nemocnicích, ale i v běžných domácnostech a pracovištích můžeme zařadit mnoho dalších zdravotních pomůcek. Lékařské digitální teploměry jsou zajisté základní výbavou nejen lékařů, ale i každé domácí lékárničky. Těhotenské, alkoholovém, drogové či ovulační diagnostické testy zase velmi spolehlivě a rychle zjistí potřebné informace o aktuálním zdravotním stavu. Glukometry s příslušenstvím či testovací proužky na glukózu během několika sekund změří obsah cukru v krvi.

Nejpoužívanější zdravotnické potřeby

Parní inhalátory jsou nezbytným pomocníkem při onemocnění horních a dolních cest dýchacích (kašel, astma, rýma). Při inhalaci se uvolní nejen ucpaný nos, ale zároveň se rozpouští hlen, který uvolní dýchací cesty a usnadní se tím vykašlávání. Pro důsledný monitoring aktuálního zdravotního stavu slouží nepřeberné množství měřičů tělesných funkcí jako jsou teploměry, digitální váhy, lékařské pulsní oxymetry, tlakoměry či digitální tonometry k měření tlaku.

Pro lidi se sníženou sluchovou poruchou nebo seniory jsou dokonalými pomocníky kvalitní ušní naslouchátka. Naslouchadla nebo také ušní sluchátka mohou tak alespoň z části vrátit zpět nedoslýchavé osoby do plnohodnotného života.

Pro osoby se zdravotním postižením pohybového ústrojí či pro ty, kteří potřebují při chůzi oporu jsou určena chodítka. Zdravotní a invalidní chodítka s kolečky i bez zajistí stabilní a bezpečnou chůzi. Ortopedické bandáže, tejpy a ortézy na kolena, kotníky, lokty či zápěstí poskytnou nejen oporu při sportu, ale také pomohou s hojením zranění či rekonvalescenci po operaci.

Čistota je půl zdraví!

Zdravý spánek

Při péči o zdraví je odpočinek a dostatek spánku velmi důležitý. Spánek na kvalitní zdravotní matraci ve společnosti lůžkovin vyrobených z kvalitních materiálů zajistí příjemný odpočinek a načerpání energie. Dbejte na důkladné větrání a maximální hygienu lůžkovin. Eliminujete tak přítomnost roztočů, kteří mohou způsobovat různé typy alergií.

Čističky vzduchu a zvlhčovače

Čističky vzduchu odstraní různé nečistoty jako je prach, pyly, bakterie či plísně z ovzduší domácnosti, vzduch v místnosti bude zdravější, což může být velikou výhodou hlavně pro alergiky. Současně můžete také vyzkoušet zvlhčovač vzduchu, který zvýšením vlhkosti v interiéru odstraní suchý vzduch, ve kterém se snadno šíří viry a bakterie.

Ústní hygiena

Správná ústní hygiena to není jen kartáček a pasta! Pečujte o své zuby mnohem více pomocí mezizubních kartáčků, dentálních nití, ústních sprch, pudrů na zuby nebo použitím ústního gelu. Zářivý úsměv, zdravé zuby a svěží dech nejsou zadarmo.

Ortopedická obuv

Ať pro běžné nošení, sportování či turistiku nikdy nezapomínejte na kvalitní klasickou či ortopedickou obuv, která uleví při chůzi vašim nohám díky dokonalému tvarování a správně zvolených zdravotních vložek do bot. Nevybírejte obuv podle ceny! Obuv pro děti či dospělé musí poskytovat hlavně optimální oporu chodidlům. Ze správně zvolené obuvi nohy nikdy nebolí.

Ochranné pomůcky a dezinfekce

Ochranné pomůcky

Kromě ryze zdravotnických pomůcek mohou být na pracovištích nutné i ochranné pomůcky. Ať už se jedná o ochranné brýle nebo o špunty do uší, některá pracoviště se bez takových potřeb neobejdou. Pracovní oděvy i jednorázové čepice jsou nezbytnou součástí vybavení třeba v potravinářském průmyslu.

Dezinfekce

Kromě zmíněných potřeb je dnes běžnou součástí našich domovů, pracovních ploch nebo operačních sálů i dezinfekce. Pro pohodlné a rychlé použití jsou na trhu k dispozici třeba dezinfekční obrovský připravené k okamžitému použití nebo dezinfekce v rozprašovači.

Jak pomůcky používat?

Jednorázové pomůcky bychom doma, ve zdravotnictví nebo na pracovišti nikdy neměli sterilizovat. Sloužit by tak měli opravdu jen na jedno použití. Před jejich použitím bychom měli zkontrolovat, zda nedošlo k protržení nebo jinému narušení jejich obalu. Pomůcky by měly být bezpečně uloženy na suchých místech nebo tak, jak uvádí výrobce.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora