Neděle, 5 února, 2023

Koronavirus ONLINE: Rusko oznámilo, že vyvinulo vakcínu na COVID-19

21.07.2020 Praha – Online

13:42 – ÍRÁN: Írán v úterý zaznamenal 229 úmrtí v důsledku nemoci COVID-19, což je dosud nejvyšší denní nárůst počtu úmrtí na toto onemocnění od začátku koronavírusovej epidemie. (TASR)

12:33 – ECB: Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová v úterý pochválila lídrů Evropské unie (EU) za dosažení dohody o obrovském fondu obnovy. Tyto finance jsou určeny na pomoc ekonomikám bloku, které zasáhla pandemie nového koronavirus.

Po čtyřech dnech a čtyřech nocích dohadování lídři EU uzavřely dohodu o záchranném balíku ve výši 750 miliard eur, který bude sestávat z půjček a grantů pro nejvíce postižené členské státy. (TASR)

12:11 – NĚMECKO: Institut Roberta Kocha (RKI) se během pandemie onemocnění COVID-19 stal terčem urážek a nevraživosti – od března bylo na jeho adresu zaslaných více než 200 výhružných a pomlouvačných e-mailů. Autoři e-mailů na adresu pracovníků RKI například napsali, že je škoda, že už neexistují plynové komory a RKI obviňovali z toho, že je financován zkorumpovanou Nadací Billa a Melindy Gatesových. V některých případech byly podány trestní oznámení. (TASR)

11:51 – ČESKO: V Česku přibylo za pondělí 153 případů. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 29. června, informovalo krátce po půlnoci české ministerstvo zdravotnictví. Portál Novinky.cz připomněl, že v minulém týdnu se denní nárůsty pohybovaly v rozmezí 64-137 případů.

V ČR se dosud koronavirus celkově nakazilo 14.098, z nich 259 osob nákaze podlehlo. Momentálně je tam infikovaných 4903 lidí, což je vůbec nejvíce od začátku epidemie.

Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji. V tamním okrese Karviná za ostatních sedm dní připadlo na přibližně 100.000 obyvatel přibližně 58 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů v Česku. V sousedním okrese Frýdek-Místek připadá na 100.000 obyvatel přibližně 36 nakažených. (TASR)

11:35 – RUMUNSKO: Začal platit zákon, na jehož základě mohou úřady nakaženým pacientům nařídit povinnou hospitalizaci či samoizoláciu.

Až do července kabinet rumunského premiéra Ludovica Orbana bojoval s pandemií prostřednictvím řady opatření týkajících se povinné hospitalizace infikovaných či izolování lidí, kteří mohli přijít s koronavirus do kontaktu.

Ústavní soud však 2. července rozhodl, že vláda nemůže takovýmto způsobem vynucovat povinnou hospitalizaci, izolaci či karanténu, ale pouze prostřednictvím zákona schváleného parlamentem. Zákon, který prošel v parlamentu ve zrychleném řízení, vyplňuje toto dosavadní legislativní vakuum. (TASR)

10:53 – MAĎARSKO: Počet aktuálně nakažených novým druhem koronavirus v Maďarsku opět klesá, v uplynulých 24 hodinách přibylo jen osm potvrzených případů.

Na onemocnění COVID-19, způsobované uvedeným koronavirus SARS-CoV-2, nezemřel za poslední den nikdo. Počet obětí tak zůstává na hodnotě 596, vyplývá z údajů vládního informačního serveru koronavirus.gov.hu ​​zveřejněných v úterý.

Zpravodajská internetová stránka Privátbankár.hu podotkla, že počet aktivních nakažených překročil hranici 500 v uplynulých dnech pouze na dva dny. (TASR)

9:21 – RUSKO: Rusko vyvinulo vakcínu proti novému druhu koronavirus. Moskevskému týdeníku Argumenty i Fakta to v úterý řekl první náměstek ruského ministra obrany Ruslan Calik s tím, že vakcínu vyvinuli armádní odborníci a vědci v Gamalejovom národním výzkumném centru epidemiologie a mikrobiologie.

„Už proběhlo konečné vyhodnocování výsledků testování našimi specialisty a vědci v národním výzkumném centru … Všichni (testování) dobrovolníci si vůči koronavirus vytvořili imunitu a cítili se normálně. Takže první domácí vakcína vůči novému koronavirus je hotová, „řekl Calik.

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu informovalo agenturu TASS, že 30. června předložilo ministerstvu zdravotnictví dokumenty potřebné k registraci vakcíny. (TASR)

8:53 – EU / ZÁCHRANNÝ BALÍČEK: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poděkovala Michelovi a německé kancléřce Angele Merkelové za jejich úsilí řídit těžké čtyři dny a čtyři noci jednání směrem k dohodě. Podle šéfky eurokomise je dohoda důkazem, že Evropa je schopna jednat.

„Jsme tu všichni vyčerpaní, ale víme, že toto je pro Evropu historická chvíle,“ dodala. Vysvětlila, že na summitu dosáhli kompromisní shodu iv sedmiletém rozpočtu EU, a to ve výdajích na zdravotnictví, migraci a zahraniční působení.

I německá kancléřka Merkelová cítila „úlevu“, když lídři dospěli k dohodě o balíčku obnovy po koronakríze a o rozpočtu EU. „Cítím velkou úlevu. V únoru se nám to nepodařilo, ale nyní ano,“ uvedla na tiskové konferenci. Myslela tím rozpočet Unie. (TASR)

7:05 – EU / ZÁCHRANNÝ BALÍČEK: Dohodu na záchranném balíku státem potvrdil předseda Evropské rady Charles Michel. „Dohoda!“ Napsal na Twitteru Michel několik minut poté, co se 27 lídrů členských států spolu sešlo na závěrečném zasedání summitu EU.

„Toto je historický den pro Evropu,“ uvedl v prohlášení i francouzský prezident Emmanuel Macron.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora