Když se řekne jeřáb, vybaví se asi nám všem klasický žlutý, takzvaně “věžový” jeřáb, který vídáme na stavbách nebo jsme ho možná nedávno pořizovali dětem jako hračku na písek. Věžový jeřáb ale není jediným typem jeřábu, který existuje. Slyšeli jste třeba o mostových jeřábech?
Každý typ jeřábu se potom hodí na jiný druh práce. S některými se provádí renovace domů, staví se výškové budovy nebo mrakodrapy, s jinými se přesouvají těžká břemena na stavbách nebo zasklívají balkony.
Mostový jeřáb
Mostový jeřáb na první pohled může připomínat most nebo spíš takovou lávku. Nejčastěji se s nimi můžete setkat ve výrobních halách, kde slouží pro přepravu těžkých břemen. Takové jeřáby zvládnou několika tunovou zátěž.
Mostové jeřáby se vyrábí v nejrůznějších rozpětí, provedeních, s různou výškou zdvihu i maximální nosností. Mezi základní typy mostových jeřábů patří:
- Mostové jeřáby jednonosníkové nebo dvounosníkové
- Mostové jeřáby jednonosníkové s bočním vyložením
- Mostové jeřáby portálové a poloportálové
- Mostové jeřáby otočné
- Mostové jeřáby s pojezdem po 2 i 3 drahách
- Mostové jeřáby do výbušného prostředí
Taková nabídka zaručí, že si vybere opravdu každý, kdo mostový jeřáb potřebuje a chce se ho naučit na pracovišti používat.

Jednonosníkový a dvounosníkový jeřáb
Základními typy jsou jednonosníkový a dvounosníkový jeřáb. Jednonosníkový most se hodí spíše pro menší prostory a také pro menší zátěž, obvykle do 25 tun. Takové se využívají např. ve skladech nebo opravnách.
Dvounosníkový mostový jeřáb se naopak hodí do větších prostor a pro větší zátěže, až do 250 tun, což je o poznání více. Součástí dvounosníkového mostového jeřábu je potom také lávka, která se využívá k servisu na jeřábu.
Výhody mostového jeřábu
Samozřejmě, mohl by materiál převážet po výrobní hale zaměstnanec na vysokozdvižném vozíku, ale mostový jeřáb dokáže vyřešit problémy s místem a zefektivnit práci. Hlavní výhodou mostového jeřábu je to, že nezabírá místo.