Úterý, 28 března, 2023

Odpovědnost za škodu máme v běžném občanském životě i v práci. Jak se chránit před placením z vlastní kapsy?

Rodiče menších dětí moc dobře vědí, jak může být složité je uhlídat. Některá dítka přitahují katastrofy jako magnet a dle § 422 občanského zákoníku odpovídají za veškeré škody jejich zákonní zástupci. Problémoví však mohou být také domácí mazlíčci – majitelé psů útěkářů by mohli vyprávět. Naštěstí se nabízí jednoduché řešení, jak předejít nejhoršímu a neplatit případné škody ze svého. Nazývá se pojištění občanské odpovědnosti a vytrhne vám trn z paty vždy, když z nedbalosti způsobíte škodu třetí osobě.

Za chyby se platí, často jsou velmi drahé

Že se vás problematika odpovědnosti za škodu netýká, protože si dáváte pozor? Spousta lidí na podobné uvažování doplatila a zaplatila poškozeným stranám horentní částky – velmi rizikové totiž bývají i zdánlivě běžné životní situace. Člověk nese plnou odpovědnost za všechny škody, které způsobí jiným osobám a musí je nahradit v adekvátní výši. K běžným pojistným událostem patří poškozené či rozbité zboží v obchodě, vyplavení sousedního bytu a v neposlední řadě úrazy při provozování rekreačních sportovních aktivit. 

Roční pojistné není drahé a některé pojišťovny nabízí pojištění odpovědnosti zdarma k jinému produktu. Jednou z nich je pojišťovna ERGO a její kombinace pojištění majetku a odpovědnosti.

Draho vás může vyjít i škoda způsobená v zaměstnání

Do finančních problémů vás může dostat také chyba, které se dopustíte při výkonu pracovní činnosti. Z hlediska legislativy se problematika škody v zaměstnání opírá o zákoník práce – zaměstnanec podle něj nese odpovědnost do výše 4,5 násobku průměrného výdělku. Pojištění odpovědnosti zaměstnance viníkovi pomůže pouze za předpokladu, že škodu nezpůsobil úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykové látky – v takovém případě ji musí zaměstnavateli nahradit v plné výši včetně náhrady ztráty na výdělku.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora