Oproti chloru je sůl náročnější na údržbu. Nestačí ji nasypat do bazénu a doufat, že vás spasí. V tomto článku vám přinášíme tipy, jak o slanou vodu pečovat.
Sůl nabírá na popularitě. Je totiž méně agresivní než chlor Alergici se navíc nemusí bát vstoupit do vody, protože jim nehrozí vysušení kůže nebo nepříjemné svědění. Péče o bazén se slanou vodou se ale odlišuje od klasické chlorované vody. Co tedy musíte dělat?

Jak pečovat o bazén se slanou vodou?
U bazénu se slanou vodou je nutné neustále hlídat, jestli je v něm dostatek soli. Sůl se totiž s pomocí systému postupně přeměňuje na aktivní chlor. Právě ten zabraňuje řasám a bakteriím v tom, aby si z vašeho bazénu udělali pohodlný domov.
Péče o bazén se slanou vodouje tedy o něco náročnější než u chloru. Zatímco chlor stačí pouze vhodně dávkovat, se solí to tak jednoduché není. Aby vůbec mohla využít svůj potenciál, potřebujete sanitační jednotku. Právě ta přeměňuje rozpuštěnou sůl na aktivní chlor. Pokud jen nasypete sůl do bazénu a tím to pro vás skončí, připravte se na to, že vám voda brzy zezelená.
Co všechno budete potřebovat?
Ke správné funkci celé bezchlorové dezinfekce na bázi soli nutně potřebujete sanitační jednotku. Připravte se na to, že její cena není příliš lichotivá. Nejlevnější modely sice pořídíte v řádu tisíců korun, pro kvalitní dezinfekci ale doporučujeme sáhnout po výkonnějších modelech. Péče o bazénovou vodu vás tady může vyjít i na několik desítek tisíc za sezónu (v případě koupě nové sanitační jednotky).
Svůj čas věnujte i výběru soli, jinak byste mohli vodě spíše uškodit. Vyhýbejte se soli s přídavkem jodidů a fluoridů, tedy solím běžně dostupným v potravinářství. Vhodná je především čistá mořská nebo kamenná sůl. Chemii pak dávkujte na základě návodu na obalu. Obecně se ale udává, že na 1000 litrů bazénové vody postačí 4 až 6 kilo soli.