Neděle, 5 února, 2023

Pojištění pracovní neschopnosti: co to je a komu se vyplatí?

Zůstat zničehonic bez příjmu je noční můrou všech, kteří živí nejen sebe, ale také svou rodinu. O příjem vás mohou připravit i jiné události než je ztráta zaměstnání, například dlouhodobá nemoc.

V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti vám může trn z paty vytrhnout pojištění PN neboli pojištění pracovní neschopnosti. Co všechno toto pojištění kryje a komu se vyplatí?

Pojištění pracovní neschopnosti

Do pracovní neschopnosti se člověk dostává ve chvíli, kdy není schopen vykonávat svou práci. V takovém případě vám váš lékař vystaví nemocenskou a budete dostávat peníze od státu, tzv. nemocenskou. Nemocenská obvykle činí 60 % vašeho příjmu – ale budou tyto peníze stačit?

V případě, že máte pojištění pracovní neschopnosti, odpadá vám starost a strach o to, jak bude rodina po dobu vaší nemoci hospodařit. Pokud si totiž platíte toto pojištění, pojišťovna vám vyrovná výpadek vašeho příjmu.

TIP: Právě z důvodu dlouhodobých nemocí je dobré naučit se finančně hospodařit se svými penězi a vytvářet si finanční rezervy na svém účtu.

V jakých případech pojišťovna peníze nevyplácí?

Budete potřebovat neschopenku

Pro to, aby vám pojišťovna peníze vyplatila, je potřeba splnit její podmínky. Tou nejzákladnější je vystavení neschopenky od vašeho lékaře, jinak se můžete s penězi rozloučit.

S tím se pojí i další podmínka – neschopenka vám nebude vystavena, pokud nejste plátci sociálního pojištění. Například v případě, kdy jste na rodičovské dovolené nebo vyděláváte na DPP nebo DPČ do určitého finančního obnosu, v případě DPP do 10 000 Kč, v případě DPČ do 2 999 Kč.

Jak to funguje u OSVČ?

Pokud pracujete jako OSVČ ani vás se netýkají neschopenky. Přesto nárok na vyplacení pojistné události v rámci pojištění PN máte, žádný strach!

Na rozdíl od zaměstnanců budete však potřebovat lékařskou zprávu s uvedenou diagnózou pro potvrzení vašeho zdravotního stavu.

Potvrzení o příjmech

V případě, že dojde k pojistné události pojišťovna si také vyžádá potvrzení o vašem příjmu. Pokud se ukáže, že jste pojištění sjednali na výrazně vyšší částku, než jste uvedli, můžete dát penězům také sbohem.

TIP: Víte na co máte nárok při pracovním úrazu?

A jak postupovat ve chvíli, kdy změníte pracovní místo nebo získáte povýšení a finanční odměna za práci se zlepší? Pamatujte na to, že pojistná částka by měla vždy odpovídat současnému příjmu a nejlepším řešením je navýšit pojistnou částku. V opačném případě vám bude vyplaceno vždy jen to, co jste si pojistili.

Komu se pojištění pracovní neschopnosti vyplatí?

Samozřejmě ne všichni v České republice pojištění pracovní neschopnosti mají. Jedná se totiž o jedno z dobrovolných pojištění a obvykle se sjednává jako připojištění k životnímu pojištění. Komu se může vyplatit?

OSVČ

První skupinou lidí, kterým se tento druh pojištění vyplatí, jsou podnikatelé OSVČ, zvlášť pokud si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění. Navíc při sjednání opravdu kvalitního pojištění PN není třeba sjednávat například úrazové připojištění.

TIP: Podívejte se na inspirace jak začít s vlastním byznysem.

Hlavní živitelé rodiny

Pokud je váš příjem ten vyšší v domácnosti a váš příjem je tedy hlavní příjem celé rodiny, pravděpodobně je pro vás nepředstavitelné, že byste jako rodina zůstaly bez těchto peněz. I pro vás je tedy vhodné zajistit si pojištění PN.

Podobně je tomu v případě, kdy se z vašeho příjmu splácí například hypotéka nebo jiné půjčky.

Lidé s nedostatečnou finanční rezervou na účtu

Lidé, kteří si na svém účtu dokáží vytvořit finanční rezervu, z které by mohli žít například dalšího půl roku a nepracovat, pojištění PN obvykle nevyhledají. Ruku na srdce – kdo však takové rezervy na svém účtě má? Většina lidí na ně nedosáhne.

Pamatujte na to, že dlouhodobá pracovní neschopnost s sebou nese i další finanční výdaje, nejen ty běžné. Platit například budete muset také léky, rehabilitace a další.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora