Neděle, 5 února, 2023

Prohlídka auta pro uzavření pojištění? Stačí nafotit a poslat pomocí aplikace

Vztahy mezi pojišťovnami a jejich klienty jsou založeny na vzájemné důvěře. Její budování je dlouhodobou záležitostí posilovanou konkrétními vstřícnými kroky. Není proto náhodou, že se v poslední době objevily ve světě pojišťovnictví postupy umožňující klientům provádět z pohodlí domova i takové aktivity, které doposud vyžadovaly přímou asistenci zaměstnanců pojišťoven. Máte v úmyslu pojistit své auto online? Nyní si ho můžete nafotit sami!

Jak vaše auto vypadá?

Je samozřejmé, že pojišťovna při uzavírání pojistné smlouvy k havarijnímu pojištění, či některým doplňkovým pojištěním k povinnému ručení, potřebuje znát přesný stav pojišťovaného vozidla. To proto, aby zamezila potenciálním podvodům a nekalým praktikám. Povinnost fyzické vstupní prohlídky vozidla ostatně bývá nedílnou součástí pojistné smlouvy při sjednávání havarijního pojištění nebo některých připojištění k povinnému ručení auta.

V minulosti musel k zákazníkům vyrazit pojišťovnou vyslaný technik a v součinnosti s vlastníkem či provozovatelem vozidla provést prohlídku auta a zhotovit náležitou dokumentaci.

Jde to i jinak

Začátkem roku 2021 ovšem pojišťovna Kooperativa umožnila svým klientům, aby při uzavírání pojištění svého auta mohli vozidlo nafotit a zdokumentovat sami. Vyšla tak vstříc zvyšující se poptávce po pojištění aut online a celý proces zjednodušila a urychlila.

Není přitom náhodou, že k tomuto užitečnému kroku došlo v době covidových restrikcí, které zvýšily zájem klientů o sjednávání pojištění z klidu svého domova. Nová funkce totiž výrazně přispěla k omezení fyzického kontaktu, který v době zhoršené epidemiologické situace představoval nemalé riziko.

Do budoucna by se možnost bezkontaktního způsobu dokumentace formou „samofocení“ měla rozšířit i na likvidace pojistných událostí.

O digitální krok napřed

Výhody nové služby ale výrazně překračují hranice covidové doby. Především ve většině případů odpadá nutnost zdlouhavě domlouvat prohlídku vozidla třetí osobou, neboť veškerou dokumentaci si mohou klienti zajistit sami.

Na klientovo telefonní číslo dorazí během uzavírání pojistné smlouvy SMS od Kooperativy s příslušným odkazem, který lze otevřít v jakémkoli chytrém mobilním zařízení připojeném na internet. Zákazník pak jeho prostřednictvím snadno pořídí požadované fotografie dokumentů a vozidla a odešle je do pojišťovny.

Do telefonu přitom není třeba instalovat žádnou aplikaci, vše funguje pomocí odkazu, který klient obdrží v textové zprávě.

Jak se fotí auto a jeho dokumenty

Aby pojišťovna získala všechny informace o vozidle, které jsou pro zdárné uzavření smlouvy nezbytné, je zapotřebí vyfotit vozidlo z různých pohledů a doplnit fotografiemi detailů případného poškození vozidla, registrační značky, VIN a stavu tachometru. Nutná je také fotografie velkého technického průkazu.

Aby nedošlo k žádným nesrovnalostem, musí být vozidlo čisté, suché a nezasněžené. Snímky by také měly být pořízeny ve stejnou dobu, na jednom místě, za denního světla a bez blesku.

Když to nejde jinak

Pokud byste z jakéhokoli důvodu své vozidlo sami fotit a dokumentovat nechtěli či nemohli, možnost požádat o vstupní odbornou prohlídku vozidla technikem pojišťovny samozřejmě stále existuje.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora