Pátek, 24 března, 2023

Silné magnety: víte, kde jsou všude ukryté?

Silné magnety jsou zajímavé pro svou schopnost vytvořit silné magnetické pole, což umožňuje jejich použití v mnoha průmyslových a technických oblastech. Silné magnety představují důležitou součást vědeckého výzkumu a jsou používané v medicíně pro diagnostiku i léčbu různých onemocnění. Z čeho jsou vyrobené a k čemu dál slouží?

Silnými a v současnosti nejvíce používanými permanentními magnety jsou magnety vytvořené z kovů, jejich slitin nebo sintrovaných výlisků. Mezi výrobní suroviny patří neodym, samarium, kobalt, hliník, nikl, železo, bor, keramické oxidy neboli ferity.

Tyto silné magnety mají nejvyšší magnetickou hustotu a velkou magnetickou sílu. Mezi nejsilnější permanentní magnety patří neodymové magnety. Jsou vyrobené z neodymu, železa, boru (NdFeB), případně dalších příměsí. Říká se jim zkráceně také „neodymy“ a jsou až 10× silnější než starší feritové magnety.

Ještě větší sílu a odolnost mají neodymové magnety vlisované do ocelových pouzder, magnetických úchytů, držáků a háků. Ocel magnetickou sílu o něco zvětšuje a navíc magnet chrání před fyzickým poškozením.

Je důležité si uvědomit, že silné magnety mohou být nebezpečné, mohou poškodit elektroniku či způsobit zranění skřípnutím prstů. Je důležité se řídit bezpečnostními pokyny a opatřeními při práci s silnými magnety.

K čemu slouží silné magnety v praxi?

Silné magnety najdete v mnoha oblastech použití. Některé z nejběžnějších využití jsou:

 • Technické a průmyslové účely: Silné magnety používají výrobci například v elektrických generátorech, elektromotorech, separátorech kovů, senzorech a dalších zařízeních.
 • Medicínské účely: Magnety jsou součástí magnetické rezonance (MRI), kterou lékaři využívají k vyšetření různých orgánů a tkání v těle.
 • Audio-vizuální účely: Silné magnety najdete uvnitř reproduktorů, sluchátek i mikrofonů.
 • Spojování a fixace: Výkonné magnety se dají použít k upevňování různých předmětů, obrobků při práci a výrobě.
 • Skladování a výroba: Břemenové magnety slouží ke zvedání těžkých železných a ocelových břemen, plechů i kulatiny, a to bez nutnosti přívodu elektrické energie.
 • Magnety v automotive a automobilech: Kromě použití silných magnetů ve výrobě automobilů v robotech, magnetických úchytech, držácích, výrobních strojích, je najdete i přímo v automobilech. Jsou jich tam stovky a tvoří součást hallových senzorů, řízení ABS a dalších bezpečnostních systémů. Magnety slouží ke zjišťování polohy kol, volantu, bezpečnostních pásů, součástí motoru, k naklápění světel, ovládání páček a na mnoha dalších místech aut.
 • Výuka, výzkum a věda: Silné magnety používají vědci v laboratořích k výzkumu magnetických polí a jejich vlivu na různé materiály. Taktéž učitelé fyziky pomocí magnetů studentům demonstrují základní fyzikální zákony.
 • Důlní a geologické účely: Magnety využívají průzkumníci a těžaři například k detekci kovových částic v horninách nebo k určení polohy kovových vrstev v zemi.
 • Hobby a kreativní účely: Sílu magnetů aplikují hledači kovových pokladů při zálibě zvané magnet fishing. Najdete je také v magnetických hračkách a stavebnicích, jako je NeoCube či UniCube.
 • Organizace, kanceláře: Pracovníci v kancelářích využívají kancelářské magnety, magnetické figurky i magnetické tabule k organizaci práce, přehledu zakázek, plánování strategií.
 • Magnety v umění: Někteří umělci používají magnety k tvorbě uměleckých děl, plastik, soch, také k organizaci sbírek nebo k připevnění obrazů v galeriích a na výstavách.
 • Další využití magnetů: Toto je jen základní přehled, mnohem více o magnetech, jejich využití a hromada tipů k použití magnetické síly doma, v dílně i jinde najdete na magnetickém blogu Magnetik.cz.

Ať vám silné magnety dobře slouží.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora