Úterý, 28 března, 2023

Torshavn, Faerské ostrovy

Kde leží Faerské ostrovy, to asi většina z nás matně tuší. Přesto pro upřesnění dodejme, že se jedná o souostroví, které bychom našli v severním Atlantiku, na půl cesty mezi Velkou Británií a Islandem. Oficiálně však Faerské ostrovy spadají pod dánské království. Hlavním městem více než osmi stovek ostrovů, ostrůvků a útesů čnících z moře je město s poněkud krkolomným, maďarsky znějícím názvem torshavn. Pokud však někdy na Faerské ostrovy zavítáte, pak právě tohle město byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 Faerské ostrovy
Faerské ostrovy

Město boha hromu

Torshavn obývá jen něco málo přes dvanáct tisíc lidí, což je zhruba čtvrtina celkového počtu obyvatel této drsné krajiny severského souostroví. Pokud se trochu orientujete v mytologii, pak vás již možná napadlo, co stojí za pojmenováním města: skutečně je to severský bůh bouře a blesků, Thor. Ostrovní podnebí není právě příznivé, a ačkoliv vlivem blízkosti moře zde v zimě příliš často nemrzne, letní teploty se málokdy podívají nad hranici dvaceti stupňů. Když k tomu přidáte studený vítr a častý déšť, nevychází z toho Torshavn jako právě příznivé místo k životu, případně turistice. Na druhou stranu právě ta odlehlost a malá hustota zalidnění sem láká řadu dobrodruhů a pravdou je, že zatímco na turisty zde sotva narazíte, koncentrace lidí s drsnou a dobrodružnou povahou zde je rozhodně vyšší než na jiných místech.

Univerzita Faerských ostrovů

V Torshavnu se sice nenacházejí klasické památky, jaké známe z většiny evropských metropolí, ale poznat život běžných lidí a jejich každodenní poutě do práce či do školy můžete i bez toho a možná dokonce o něco lépe. Ochutnejte v místních hospůdkách klasická severská jídla nebo zamiřte na mořské pobřeží a pozorujte racky, jak si staví svá hnízda. Život v Torshavnu pluje o něco pomaleji, než jsme zvyklí, koneckonců nejde o žádné velkoměsto, ale mají tu třeba i vlastní univerzitu a nachází se zde veškeré instituce nezbytné pro chod Faerských ostrovů.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora