Neděle, 5 února, 2023

Užíváte nějaké léky? Určitě si přečtěte příbalový leták

Snad každý z nás užívá nebo dřív užíval nějaké léky. Ať už to byly nějaké běžné dostupné, nebo třeba léky s lékařským předpisem. No a kdo z nás běžně čte příbalové letáky?

Obvykle máme nějaký problém, například bolest hlavy a jediné, co uděláme, tak sáhneme pro nějaký paralen, případně něco silnějšího. Obvykle by se nám nemělo nic stát, ale co když se jedná o člověka s nějakými zdravotními komplikacemi, těhotnou ženu, nebo již užíváme nějaké léky a kombinace s nimi by mohla zapříčinit nežádoucí účinky?

Co je příbalový leták a co se z něj dozvíme

Z těchto důvodů je opravdu vhodné číst příbalový leták, který je v každém balení s konkrétním lékem. Jedná se o dokument, který je rozdělen na několik sekcí, a i když je opravdu dlouhý, dá se v něm poměrně rychle zorientovat a najít to, co hledáme. Určitě bychom si měli ověřit minimálně určení léku a k čemu se používá. Potom také možné nežádoucí účinky a na co si dávat pozor v případě, že užíváme nějaké další léky. Kromě toho bychom měli konkrétní lék vždy konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, který nás může často upozornit na nějaké důležité vlastnosti a stránky konkrétního léčivého přípravku.

Každý příbalový leták se obvykle dělí následovně:

  • Co je přípravek a k čemu se používá
  • Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek užívat
  • Jak se přípravek užívá
  • Možné nežádoucí účinky
  • Jak přípravek uchovávat
  • Další informace

Příbalové letáky jsou také online

V případě, že nemáte tištěný příbalový leták po ruce, můžete si prohlédnout příbalový leták online. Je to velká výhoda a vy tak můžete během chvilky zjistit vše podstatné o konkrétním léčivém přípravku. I tak nezapomeňte, že byste měli užívání léku vždy konzultovat s lékařem. Zvlášť v případě, pokud se nejedná o přípravky proti bolesti hlavy a podobně, jako je třeba paralen.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora