Pátek, 24 března, 2023

Vyplatí se nákup repasované výpočetní techniky?

V případě omezeného rozpočtu může být vhodným řešením nákup repasované výpočetní techniky. Co to vlastně jsou tzv. repasy a proč se vyplatí?

Co je repasovaná výpočetní technika

Pod tímto termínem se nejčastěji skrývá repasovaný notebook i osobní počítač. Jedná se o zařízení, která jsou, velmi zjednodušeně řečeno, použitá.

Pocházet mohou takové počítače z velkých firem, zejména z bankovního sektoru. Zde se technické zázemí často obměňuje. V průměru k tomu dochází už po roce až dvou, a to pouze z důvodu potřeby modernizace. Zařízení jsou ovšem stále plně funkční.

Obsah obrázku interiér, elektronika, vybavení

Popis byl vytvořen automaticky

Další oblasti, z nichž se repasovaná technika rekrutuje, jsou i předváděcí akce a leasingy. Případně se může jednat i o zboží vrácené v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. Díky tomu je spektrum repasovaných výrobků mnohem rozmanitější. Může to být kromě počítačů i tiskárna nebo dokonce mobilní telefon.

Specializované společnosti tato zařízení vykupují, repasují a přeprodávají dále koncovému spotřebiteli.

V čem tkví výhody repasů

Repasovaný počítač má řadu výhod. Zpravidla se do firemního sektoru dodávají notebooky či počítače tzv. byznys produktových řad. V hierarchii výrobců se jedná o ty nejvyšší modely. Ostatně u levnějších zařízení by se repasování vůbec nevyplatilo.

Takováto zařízení jsou proto logicky drahá. Repasy díky tomu vycházejí ve srovnání s novými produkty velmi levně, sleva může činit až 60 %. Lze ovšem navíc i říct, že pokud bychom si ve stejné cenové relaci pořídili například nový notebook jiného typu, šlo by o zařízení typické levnými materiály (plast) a méně kvalitním zpracováním, a tedy i minimální mechanickou odolností a životností.

Obsah obrázku text, osoba, přenosný počítač, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Ačkoli tak repasované zařízení má již část své životnost za sebou, ve výsledku může vydržet běžnému uživateli dokonce déle než nový kus.

Jistotu, že se například repasovaný notebook nerozbije dříve, dodává servis. Každé zařízení se před prodejem koncovému spotřebiteli prohlédne a případné již vadné součástky se vymění. Obnovuje se také operační systém. Na ochranu spotřebitele je navíc dále pamatováno záruční lhůtou. Ta musí činit minimálně 12 měsíců.

Nemohou být repasované počítače zastaralé?

Vzhledem k tomu, že doba prudkých technologických inovací je již do jisté míry pryč, lze říci, že repasovaný počítač svým výkonem současným nárokům bez problémů dostojí.

Je tak možné si za zlomek pořizovací ceny dokonce pořídit i repasovaný herní notebook. Např. na inComputer.cz se slevou až 60 % oproti zcela novému modelu. Repasované zařízení zpravidla navíc poskytne mnohem vyšší spolehlivost do budoucna ve srovnání s low-endovými modely.

Jedinou nevýhodu lze spatřit právě u notebooků. Baterie se u nich považuje za ryze spotřební zboží, neboť její kapacita v čase prudce klesá. To však nelze považovat za závadu a baterie se proto u repasovaných notebooků nemění. Eventuálně je tak nutné si novou baterii pořídit na vlastní náklady.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora