Úterý, 28 března, 2023

Výroba plastů je natolik sofistikovaná, že umožňuje jejich tvarování

Proces výroby plastů od minulosti dosti pokročil, takže se v něm nyní uplatňují ty nejmodernější technologie a technologické postupy. Požadavky trhu se ovšem poněkud změnily, protože se objevila poptávka po tenkých a tvarovaných plastech. Právě rozličné tvary najdeme na každém kroku. Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na různé velikosti a křivky PET láhví. Výroba plastů si s tím však dokáže poradit.

Jak se vyrábějí umělohmotné láhve?

Výroba plastů se dnes zaměřuje převážně na výrobu PET láhví a průmyslových plastů. I když se ekologičtí nadšenci snaží plastové láhve eliminovat, jen tak se jim to nepodaří. A jak se tyto obaly na minerální nápoje vyrábí? Vyfukování je jedním z nejčastějších způsobů tvarování plastů. Díky tlaku vzduchu se bublina tlačí do formy společně s tenkou vrstvou plastu. Tímto způsobem je možné vytvořit prakticky jakýkoliv tvar láhve, což ocení zejména výrobci sycených nápojů.

Co lze ještě vyrábět vstřikováním?

Plastové desky se sice vstřikováním vyrobit nedají, avšak tento technologický postup se skvěle hodí pro výrobu drobnějších plastových výrobků. Jde například o hřeben nebo umělohmotné hračky. Mimochodem, víte, jak se vyrábí kostičky Lega? Právě tímto způsobem! Plast je pod tlakem vstřikován do forem, kde se po vytvrdnutí vytvoří dílek nejznámější stavebnice na světě.

Jak se vyrábí průmyslové plasty?

Plastové tyče a desky samozřejmě nejde vyrábět vyfukováním nebo vstřikováním plastu do forem. Na to se tyto postupy absolutně nehodí. Výroba plastových desek tak probíhá vytlačováním. To znamená, že se roztavený plast tlačí skrz otvor příslušného tvaru, podobně jako když vymačkáváte zubní pastu z tuby. Pak následuje proces válcování, při němž desky postupují soustavou válců, čímž se formují do tenkých plátů.

Díky moderním technologiím můžeme z plastu vyrobit prakticky cokoliv – od zubního kartáčku až po průmyslové desky.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora