Úterý, 28 března, 2023

Pes a jeho vnější parazité

Velkým nepřítelem psa jsou jeho vnější parazité. Ovlivňují ho nejen fyzicky, ale zároveň také psychicky. Zvíře je jejich působením značně neklidné, v akutních případech až agresivní. Mluvíme o blechách, vších nebo zákožkách. Velké riziko je nejen přenos bakterií, ale také alergie. Ty v současnosti představují velký problém pro domácí zvířata obecně.

Alergie na blechy

Blechy jsou nepříjemným stvořením a také pravděpodobně největším nepřítelem psa. Velmi rychle se množí a zamořit mohou mimo psa také celou domácnost. Živí se pouze krví a právě v tom tkví jejich zákeřnost. Alergeny se nacházejí v jejich slinách. Pokud je tedy jedinec alergický, stačí jediné kousnutí a pocit svědění může vydržet až týdny.
Takový pes se velice intenzivně drbe a srst si dokonce vykusuje. Nejčastěji můžete stopy tohoto chování najít na kořenu ocasu, v anální oblasti a dokonce i ve slabinách. Je proto třeba svému psovi skutečně pečlivě kontrolovat kůži. Stačí rozhrnout srst a postižené místo jistě poznáte – podle zarudlých zánětlivých ploch.

Alergie na zákožky

Dalším častým parazitem je původce nepříjemného svrabu – zákožka. V podstatě se jedná o červotoče, jež si ve spodní části kůže provrtává chodbičky. Do těch si také zároveň klade vajíčka. Děsivé? Pozor, může se stejně jako blecha přenést na člověka! U psa alergickou reakci poznáte znovu trýznivým svěděním. A to na velkých plochách kůže – břicho, vnitřní strana stehen, ale také oblast uší. Pokožka se může dokonce olupovat v šupinkách.

Závěrem

V dnešní době je již veterinární péče skutečně na vysoké úrovni. Alergie se dá velmi rychle diagnostikovat alergologickým testem, na jehož základě se nastaví správná léčba. Většina alergií nejde zcela eliminovat, avšak její vliv na život psa může být minimální. Záleží na majiteli!

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora