Není nic nepříjemnějšího, když ráno spěcháte do práce nebo s dětmi do školy a najednou cítíte, že se zhoršila ovladatelnost auta a děje se něco špatného. Ale ne, propíchnutá pneumatika. Věřte, že takovou situaci si zažil snad každý řidič, a když ne, jistě ho to také jednou potká. Výsledek opravy defektu může ovlivnit i další užívání auta, jak to tedy udělat správně?
Řešit výbavu auta by lidé měli častěji než jen při koupi nebo před STK. Kontrola povinné výbavy a technického stavu by měla být součástí přípravy auta na zimu i letní sezónu. Možná že i to je ten správný čas zvážit možnost defektu a jeho opravy.
Možnosti opravy defektu u auta
Způsobů, jak si poradit s defektem pokračovat ve své cestě, jsou hned 4. Jako náhradu kola, které dostalo defekt, lze použít:
- lepící sadu
- rezervní kolo
- run-flat pneumatiku
- dojezdové kolo
Všechny možnosti mají své výhody i nevýhody a je jen na vás, kterou možnost zvolíte. Někdy můžete být omezeni výrobcem, například u aut na LPG či CNG jsou rezervní či dojezdové pneu výjimkou, a to především kvůli limitováním prostorem.
Jestliže tedy auto nemá žádnou z uvedených náhrad defektu, je povinností řidiče, mít k vozu nonstop asistenční službu. Nejčastěji se těchto služeb využívá u firemních vozů a vozů na leasing.

Run-flat pneumatika
Run-flat pneumatiku na první pohled při prvním obutí jen těžko rozeznáte od běžné pneumatiky. Rozdíl tam zde i tak je, a to v konstrukci. Tyto pneumatiky mají vyztužené bočnice, které v případě defektu brání zborcení pneumatiky a drží pneumatiku na ráfku, i když dojde k úplné ztrátě tlaku. Díky tomu není nutné měnit kolo na místě, ale můžete s klidným svědomím dojet k nejbližšímu servisu. Konkrétní vzdálenost je vždy uvedena výrobcem, bývají to ale desítky kilometrů.
POZOR! Pro použití run-flat pneumatiky je potřeba mít elektronický systém kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS). Důvodem je právě to, že díky pevnější konstrukci řidič nemusí vůbec únik tlaku zaregistrovat a je tak zapotřebí, aby na něj byl upozorněn.
Výhodou run-flat pneumatik je právě fakt, že vyřeší malé díry a průrazy a není tedy nutné na místě kolo vyměňovat. Zároveň i s defektem budete mít sjednocený vzhled a nevznikne žádný rušivý jev vašich stylových elektronů a disků na autě. Na druhou stranu jsou podstatně dražší než běžné pneu a jsou tvrdší, a tak snižují komfort jízdy.
Rezervní kolo
Rezerva je taková klasika, kterou zná snad každý řidič. Málokdo ale ví, že rezervní kolo dělíme na dojezdové a plnohodnotné. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Věděli jste, že rezervní kolo, ať už dojezdové nebo plnohodnotné, má letní dezén? Při použití v zimě tomu tedy přizpůsobte styl jízdy a dbejte na zvýšenou opatrnost.
Dojezdová rezerva
Pokud se rozhodnete pro dojezdovou rezervu je nutné při jejím použití myslet na maximální rychlost jízdy, která je 80 km/h. Při jejím překročení je ohrožena bezpečnost jízdy a kolo by to nemuselo vydržet. Výhodou dojezdové rezervy je nižší hmotnost, čímž snižuje i spotřebu paliva. Zároveň také šetří místo ve skladovacím prostoru.
Ale pamatujte, že dojezdová rezerva, se jmenuje dojezdová, protože slouží pouze k dojezdu do nejbližšího servisu, nikoliv však k běžnému užívání.
TIP: Při opravě defektu vždy myslete na bezpečnost a oblečte si kvalitní reflexní vestu.

Plnohodnotná rezerva
Plnohodnotná rezerva je pneumatika standardní velikosti a je shodná s ostatními pneumatikami na automobilu. Může být ovšem i na jiném ráfku a jiné velikosti. Výhodou plnohodnotné rezervy je fakt, že vás netlačí návštěva autoservisu a vy na ni můžete s čistým svědomím dál jezdit. Nevýhodou ovšem zůstává prostorová náročnost.
Lepící sada na defekty
Další možností je vozit v aute lepící sadu na defekty, které jsou alternativou rezervního kola. Jde o tekuté těsnění pro pneumatiky, které se do pneumatiky vhání kompresorem. Opět je zde nutné přizpůsobit rychlost jízdy situaci a vyhledat autoservis.
Výhodou lepících sad je úspora místa, rychlá a jednoduchá oprava a fakt, že v zimních měsících nemusíte přezouvat na rezervu, která má vždy letní dezén. Nevýhodou je nutnost omezení rychlosti na 50-80 km/h, dražší oprava poškozené pneumatiky v autoservisu, možnost použít pouze na menší škody na běhounu (nelze použít pro defekt z boku pneu nebo na okraji ráfku).
TIP: Víte, kdy je nejlepší čas na přezutí pneumatik?
Asistenční služba
Nakonec je tu pomoc na telefonu, která je pro řidiče sice jednodušší, ale často časově náročnější varianta. Jednoduše stačí zavolat na asistenční službu, kterou máte jako součást svého pojištění a poté počkáte na příjezd technika. I když se čekání může natáhnout, výhoda je v tom, že po výměně může pokračovat v jízdě bez jediné myšlenky na další servis.
Závěr
Defekt dokáže kdejakého kliďase vytočit do běla. Způsobů, jak si s ním ale poradit, je hned několik. Některé jsou elegantnější než jiné, další vám zas ušetří nějakou tu kačku. Tak či tak byste vždy měli pamatovat na bezpečnost a dodržovat pravidla dané náhrady.
Tak přejeme mnoho šťastných kilometrů bez nehod a defektů!
Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz
https://muzidnes.cz/5-tipu-jak-vybrat-vypinace-a-zasuvky-pro-vas-domov/
https://zivotmuze.cz/cesta-squashe-od-venkovnich-sten-ke-svetovemu-fenomenu/
https://supermuzi.cz/jak-na-kapsulovy-satnik/