Neděle, 27 dubna, 2025

Kdy je nutné provádět revize elektrických spotřebičů?

Elektrická zařízení a spotřebiče se vyskytují všude kolem nás. Zjednodušují nám život, avšak mohou způsobit tragédie, pokud jsou nevhodně používány nebo se na nich vyskytuje nějaká závada. Právě proto jsou tak důležité revize elektrických spotřebičů.

Za elektrický spotřebič je považováno zařízení, které se dá používat bez předchozího seřízení a připojuje se k napájení. Zahrnujeme sem také elektrické ruční nářadí nebo prodlužovací a odpojitelné přívody. Spotřebiče dělíme do různých skupin a podle toho se pak řídí nutnost provádět pravidelné kontroly elektrických zařízení.

Skupiny spotřebičů dle užívání a dle třídy ochrany

Každý spotřebič se dá kvalifikovat dle dvou kritérií.

Tím prvním je užívání:

  • A – spotřebiče pronajaté
  • B – spotřebiče používané venku
  • C – spotřebiče pro průmyslovou a řemeslnou činnost uvnitř
  • D – spotřebiče na veřejně přístupných místech (hotely, školy, internetové kavárny atd.)
  • E – spotřebiče v administrativě

Druhým je třída ochrana:

  • I. – má trojpólovou připojovací vidlici a možnost připojit ochranný vodič (PE)
  • II. – má dvoupólovou vidlici, která je neoddělitelně spojená s přívodem (případně trojpólovou s ochranným kontaktem) a přídavnou či zesílenou izolaci
  • III. – dvoupólová vidlice, co se nedá připojit do sítě 230V/50 Hz a napájení ze zdroje malého napětí, který odděluje spotřebič od sítě

Jakmile kvalifikujete spotřebič dle těchto dvou kritérií, v příslušné tabulce se dočtete, jak často jsou nutné zkoušky bezpečnosti elektrických zařízení.

Před použitím a pak pravidelně v řádu měsíců či let

Každý elektrický spotřebič je nezbytné zkontrolovat před použitím. U skupiny D se tím myslí před zahájením činnosti (třeba výuky ve škole). Následně se provádí pravidelné kontroly elektrických zařízení, u některých skupin a tříd v řádu měsíců, u jiných v řádu let. Rozdíl je i v tom, zda se jedná o nepřipevněný spotřebič držený v ruce, nebo ne.

Přesnou tabulku tak, jak ji uvádí čl. 5.2 ČSN 33 1600 ed. 2 Z2, najdete například na webu společnosti PREVENT, která působí jako koordinátor BOZP a pracovnělékařských služeb. Kromě toho, že zajišťuje školení, také hlídá veškerou agendu spojenou se zákonnými náležitostmi.

PREVENT ohlídá termíny za vás

Vzhledem k četnosti revizí a zkoušek bezpečnosti elektrických zařízení je nutné, aby jejich opakování hlídal systém. Společnost PREVENT na to systémy připravené má. V Česku razí moderní elektronický přístup nejen k vedení agendy a dokumentace, ale také k firemnímu vzdělávání. Má dvě platformy pro firemní e-learning.

Jedna z nich se jmenuje EDUNIO, slouží pro vzdělávání zaměstnanců především pro firmy s větším počtem zaměstnanců. INSTRUCTOR pomůže vyřešit zákonná školení zaměstnanců online formou.

Pokud si nejste jistí, kdo by vám zkoušky elektrických spotřebičů provedl, jak má vypadat poctivá elektrická revize, jaká je vůbec cena revize elektroinstalace nebo elektrických spotřebičů, neváhejte se obrátit na společnost PREVENT. Jako koordinátor BOZP a PO se stará také o bezpečné zacházení s elektrickými spotřebiči a bezpečnost elektrických zařízení.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora

- Reklama-123jobs