Hyperglykémie je stav, kdy se v lidské krvi nachází více cukru, než by mělo. Často je tento jev spojován s cukrovkou, protože často za zvýšenou hladinou cukru může stát nedostatek inzulinu. Vyskytnout se ovšem může i v jiných případech. Důležité je však dostat hladinu cukru pod kontrolu.
Příliš vysoká i příliš nízká hladina cukru v lidském těle ovlivňuje jeho funkce. Optimálními hodnotami vysokého krevního tlaku při měření před jídlem jsou v rozmezí 90-130 mg/dcl.
INSPIRACE: Znáte přírodní náhražky cukru?
Příznaky hyperglykémie
Existují také určité příznaky, které by vás mohly upozornit na zvýšený cukr. Pokud se u vás některý z příznaků objeví, pro jistotu doporučujeme změřit hladinu cukru v domácím prostředí.
Mezi časté příznaky hyperglykémie patří:
- sucho v ústech a pocit žízně
- časté močení
- bolesti hlavy
- problémy s viděním
- brnění končetin
- nevolnost a zvracení
- celková slabost a únava
a další
Jak snížit co nejrychleji hladinu cukru v krvi? Cvičením!
V případě, že váš naměřený cukr v krvi přesahuje optimální hladinu, je třeba ho co nejrychleji dostat pod kontrolu. Jedním z nejrychlejších způsobů je cvičení a pohybová aktivita.
Alespoň mírná pohybová aktivita by měla být součástí života všech lidí, protože pohyb přináší opravdu mnoho benefitů, z kterých může člověk těžit. Jinak tomu není ani v případě hyperglykémie.
Díky pohybu se totiž zvyšuje citlivost na inzulin, redukuje se váha na ideální a okamžitě snižuje hladinu cukru v krvi.
A jakému pohybu se ideálně věnovat? Záleží na tom, jaké pohybové aktivity vás nejvíce baví. Důležité je na pohyb nezanevřít a věnovat se mu pravidelně.
Pokud je vaším přáním díky cvičení také zhubnout, ideálním řešení bude kardio. Při kardio tréninku je hlavní tepová frekvence. Ta by se měla pohybovat mezi 55-65 % vaší maximální tepové frekvence.

Z kardio cvičení lze zařadit například:
- rychlou chůzi
- běh
- jízdu na kole
- plavání
- jízdu na bruslích
Pro efektivní snížení cukru v krvi ale stačí mnohem méně. Vyrazit můžete na procházku, pustit se do pořádného úklidu nebo vyrazit s dětmi na hřiště.
Dalším způsobem snížení cukru v krvi je hydratace
Dalším způsobem jak rychle můžete dostat hodnoty hyperglykémie do normy je hydratace, které nejlépe docílíte dodržováním pitného režimu.
Záleží také na tom, jaké tekutiny svému tělu dodáte. Pitím sladkých sycených nápojů totiž snížením cukru v krvi nedosáhnete, právě naopak. Ideálním řešením je pití čisté vody.

Nezapomínejte při hyperglykémii ani na důležitost stravy
Dá se snížit hladina cukru v krvi pomocí stravy? Samozřejmě, že dá. Na rozdíl od výše uvedených způsobů, hydratace a cvičení, neuvidíte výsledky okamžitě. Zlepšením stravovavích návyků dochází k úpravě hlavně dlouhodobého zvýšeného cukru v krvi.
Dodržujte zásady správného stravování
Jak tedy hladinu cukru pomocí stravy snižovat? Pamatujte, že neexistuje jen jedna potravina, která by vás hyperglykémie zázračně zbavila. I když na některé potraviny vhodné při vyšším cukru jistě narazíte, dodržuje hlavně zásady správného stravování.
- Jezte v pravidelných časových intervalech
- Dopřejte si pestrá a zároveň vyvážená jídla
- Zkontrolujte velikost vašich porcí
- Nezapomínejte na pitný režim
Nízký glykemický index
Je na čase začít se zajímat také o glykemický index. Pokud mají potraviny totiž nízký glykemický index znamená to, že se budou sacharidy obsažené v této potraviny měnit na cukr pomaleji.
Mezi takové potraviny lze zařadit například avokádo, celozrnné potraviny, batáty, luštěniny, ryby a další.
Vláknina
Důležitá je samozřejmě také vláknina, která zpomaluje proces trávení sacharidů. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří například knäckebroty, obilné vločky, celozrnné pečivo, sušené fíky, houby, lněné semínko a další.
Omezte sacharidy
Nezapomínejte také na celkově omezení sacharidů, hlavně těch rafinovaných skrytých, které se nachází v sladkostech, průmyslově zpracovaných potravinách, bílé mouce a dalších.
POZOR: Víte, čím můžete nahrazovat cukr ve stravě?
Existuje i velké množství, kvalitních, komplexních sacharidů, kterými lze jídelníček vyvážit. Patří mezi ně quinoa, ovesné vločky, cizrna, rýže, batáty a další.
Hořčík
Pomoci vám při snižování hladiny cukru mohou také některé minerály. Mezi nimi i hořčík, který souvisí s regulací cukru v krvi.
Magnesium můžete užívat jako doplněk stravy. Bohaté jsou na něj i některé potraviny například kešu ořechy, dýňová semínka, špenát, avokádo a další.
Alena Mrvíková, poctiveSEO.cz
https://a-domov.cz/kotle-na-tuha-paliva-jak-funguji-a-jake-existuji-typy/
https://bydlemelepe.cz/jak-stavet-rychle-snadno-a-ekologicky/
https://bydleni-inspirace.cz/fototapety-ozivuji-prostor/