Středa, 18 září, 2024

Atopický ekzém trápí dospělou populaci stejně jako děti

Na atopický ekzém se obecně pohlíží spíše jako na dětskou záležitost, ale realita je mnohem složitější. Většina lidí si tento kožní problém spojuje především s raným věkem, ve skutečnosti se však s touto nepříjemnou formou ekzému potýká stále více dospělých.

Jak ukazují statistiky: v průmyslově vyspělých zemích postihuje atopický ekzém zhruba 10 % dospělé populace. A zatímco někteří lidé bojují s ekzémem již od dětství, jiní se s ním setkávají poprvé až v dospělosti. Co tedy „atopák“ vlastně způsobuje a jaký může mít dopad na život dospělého člověka?

Jak atopický ekzém vzniká?

Atopický ekzém u dospělých je chronické onemocnění, které se projevuje střídajícími se cykly zánětlivých a klidových období. Hlavní problém spočívá v porušené bariéře kůže – ta je u atopiků je nadměrně pórovitá a suchá, Dráždivé látky tak mohou dovnitř pronikat mnohem snadněji. Tento stav bohužel bývá dědičný, Takže pokud rodiče trpěli ekzémem, je velká šance, že se s ním setkají i děti.

V dospělosti se atopický ekzém často objevuje na obličeji, zejména pak v oblastech očních víček, uší a krku. Dalšími postiženými místy mohou být ruce, paže, nohy a břicho. Svědění, které ekzém způsobuje, bývá velmi intenzivní a může významně narušit každodenní život – včetně spánku a sociálních interakcí. Stav, kdy se atopik nemůže vyspat kvůli svědění, a následně se cítí unavený a podrážděný, hraničí s absolutním zoufalstvím.

Přílišná hygiena atopikovi neprospívá

Pandemie koronaviru přinesla zvýšené nároky na hygienu, což mělo dopad na lidi s atopickým ekzémem. Časté mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků totiž stav podrážděné kůže ještě zhoršuje. Hydroalkoholové gely, které se běžně používají k dezinfekci, mají tendenci kůži vysušovat. To v konečném důsledku vede ke zvýšenému diskomfortu a dalšímu zhoršení ekzému.

Léčba atopického ekzému – co opravdu funguje?

Podobně jako je tomu u atopického ekzému u dětí, si i v dospělosti léčba žádá komplexní přístup. Dospělí často zkoušejí různé metody – od změny jídelníčku až po speciální kosmetiku, ale základním kamenem léčby zůstávají lokální kortikosteroidy. Ty však musí předepsat lékař. Tyto léky pomáhají při vzplanutí ekzému, tedy ve fázi zánětu.

Kromě toho je důležitá pravidelná péče o pokožku pomocí speciálních přípravků pro podporu hydratace a regenerace. Kombinace sprchového oleje a zvláčňujícího balzámu pak pomáhá udržet kůži co nejvíce hydratovanou a odolnou.

Stres a ekzém jsou jako začarovaný kruh

Mezi hlavní faktory, které ekzém zhoršují, patří stres. Ačkoli není primární příčinou, výrazně ovlivňuje závažnost průběhu onemocnění. Intenzivní svědění narušuje spánek a může zapříčinit chronickou únavu. Ta následně zhoršuje odolnosti vůči stresu. Začarovaný kruh může mít výrazný dopad na kvalitu života.

Lidé trpící atopickým ekzémem často ztrácejí sebedůvěru. Ekzémové skvrny jsou zkrátka vidět a je přirozené, že se je postižený snaží co nejvíce zakrývat. Snaha maskovat tělo může mít dopad na osobní i profesní život. Někteří se dokonce rozhodnou změnit pracovní pozici.

Pokud vás atopický ekzém dlouhodobě trápí a nezdá se, že by se stav vaší pokožky lepšil, nevzdávejte se a domluvte si co nejdříve schůzku s dermatologem. I když vás onemocnění nedokáže zcela zbavit, pomůže vám k mnohem kvalitnějšímu životu.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora

- Reklama-123jobs